Federal Premium Ammo 6.5 Creedmoor +Peak Terminal Ascent 130gr 20/Box
Beskrivning
Federal Premium Terminal Ascent 6.5 Creedmoor +Peak 130 gr är en premium jaktpatron utvecklad för jägaren som kräver hög precision, flack kulbana och pålitlig prestanda över ett brett spann av skjutavstånd. Här kombineras Federals avancerade Terminal Ascent-kula med den nya +Peak-teknologin, vilket ger 6.5 Creedmoor betydligt högre hastighet och ballistisk prestanda än konventionella laddningar.
Den 130 grains tunga Terminal Ascent-kulan har en angiven utgångshastighet på cirka 945 m/s, tillsammans med en hög ballistisk koefficient. Kombinationen ger en flack kulbana, minskad vindkänslighet och mycket god bibehållen hastighet och energi på längre jaktavstånd.

Terminal Ascent – utvecklad för jakt på både korta och långa avstånd
Terminal Ascent är konstruerad för att fungera effektivt över ett mycket stort område. Kulans bondade konstruktion, där blykärnan är sammanfogad med manteln, bidrar till djup penetration även vid träff i hög hastighet på kortare avstånd.
Samtidigt använder kulan Federals patenterade Slipstream-polymerspets, som hjälper till att initiera expansion vid lägre hastigheter. Enligt Federal kan konstruktionen initiera expansion vid hastigheter cirka 61 m/s lägre än jämförbara konstruktioner. Det gör kulan särskilt lämpad för jakt där skjutavstånden kan variera kraftigt.

AccuChannel för hög precision och bättre ballistik
Terminal Ascent har en lång och aerodynamiskt effektiv kulprofil med mycket hög ballistisk koefficient. Federals AccuChannel-teknologi använder ett specialutformat spår i kulan som är konstruerat för att minimera luftmotståndet utan att försämra precisionen.
Resultatet är mindre kulfall och vindkänslighet samtidigt som kulan behåller mer av sin hastighet på längre avstånd. Federal beskriver Terminal Ascent som en jaktkula med precisionsegenskaper på matchnivå kombinerat med den prestanda som krävs för jakt på större vilt.

+Peak – högre prestanda ur 6.5 Creedmoor
Det som verkligen särskiljer denna ammunition är Federals Peak Alloy-hylsteknologi. Hylsan är konstruerad för att hantera högre tryck än konventionella mässingshylsor, vilket gör det möjligt att uppnå högre hastigheter och förbättrad ballistisk prestanda.
+Peak-laddningen ger omkring 91 m/s högre hastighet än en konventionell 6.5 Creedmoor-ammunition. Den anges dessutom vara cirka 30 m/s snabbare än 6.5 PRC, samtidigt som ammunitionen används i kompatibla 6.5 Creedmoor-gevär.
En 20-tums pipa med denna +Peak-laddning uppnår samma hastighet som en 24-tums pipa i 6.5 PRC. Det gör konceptet särskilt intressant för skyttar som vill kombinera ett kompakt 6.5 Creedmoor-gevär med hög ballistisk prestanda.

945 m/s och hög bibehållen energi
Terminal Ascent 130 gr lämnar pipan med en angiven hastighet på cirka 945 m/s och en utgångsenergi på 3761 joule.
Tack vare kulans höga BC behålls en stor del av prestandan längre. Vid 457 meter anges en hastighet på 686 m/s, och en kvarvarande energi på 1985 joule.
Det gör Federal Premium Terminal Ascent +Peak till ett intressant alternativ för jägaren som vill kombinera 6.5 Creedmoors smidighet med högre hastighet, flackare kulbana och en avancerad jaktkula konstruerad för både korta och långa skjutavstånd.

Fördelar & Egenskaper
- Kaliber: 6.5 Creedmoor +Peak
- Kula: Federal Terminal Ascent
- Peak Alloy-hylsa för högre tryck och ökad hastighet
- Cirka 91 m/s snabbare än konventionell 6.5 Creedmoor
- Bondad blykärna för hög viktretention
- Slipstream-polymertipp för flackare kulbana och säker expansion
- Initierar expansion vid lägre hastigheter än jämförbara konstruktioner
- AccuChannel-teknologi för minskat luftmotstånd
- Hög BC för mindre kulfall och vindavdrift
- Utvecklad för hög precision på längre avstånd
- Konstruerad för effektiv verkan över ett brett hastighetsområde
- Användningsområde: jakt på större vilt och långhållsjakt
+Peak
Federal +Peak är en banbrytande serie ammunition som levererar hastighet som tidigare inte varit möjligt med vanliga hylsor. i 6.5 mm Creedmoor.
Den patenterade tekniken använder hylsor i en stållegering som kan stå emot extrema kammatryck (upp till 80 000 PSI). Ammunitionen är säker att använda i vapen kaliber 6.5 Creedmoor. Hylsorna går att omladda. Mer info finns på Federals hemsida.

Specifikation
- Kula
- Terminal Ascent
- Kaliber
- 6.5 Creedmoor
- Kulvikt
- 130 grains
- Kulvikt
- 8,42 g
- Ballistisk Koefficient / BC (G1)
- .532
- Ballistisk Koefficient / BC (G7)
- .263
- 0 m - Utgångshastighet *
- 945 m/s
- 0 m - Anslagsenergi *
- 3761 Joule
- Antal per förpackning
- 20 st
- Antal förpackningar i hel låda
- 10 st
- EAN
- Bondad
- Ja